Haberler

27.06.2019
Eczacıbaşı-Monrol’den kanser hastalıkları teşhisinde yeni işbirliği
Haberler
Eczacıbaşı-Monrol’den kanser hastalıkları teşhisinde yeni işbirliği

Eczacıbaşı-Monrol Nükleer Ürünler, hedefli radyofarmasötikler ve “moleküler hedefli radyasyon” (MTR) bazlı tanı ve tedavi ürünlerinin geliştirilmesine odaklanan bir klinik aşamalı biyofarmasötik şirketi olan Telix Pharmaceuticals Limited ile ana hizmet ve dağıtım anlaşması imzaladı.

Anlaşma şartlarına göre Eczacıbaşı-Monrol, Avusturalya merkezli Telix’in Türkiye-Orta Doğu-Kuzey Afrika bölgesinde radyofarmasötik üretim ortağı ve distribütörü olacak. Eczacıbaşı-Monrol, Telix’in ABD ve Avrupa’nın şu andaki ticari stratejisini tamamlayan önemli büyüme bölgeleri de dâhil olmak üzere 40’ın üzerinde ülkede ticari faaliyet gösteriyor. Taraflar ilk olarak, ZIRCON Faz III çalışmasına dört Türk klinik çalışma merkezi eklenmesinin desteklenmesi de dahil olmak üzere Pozitron Emisyon Tomografisi (PET) ile renal hücreli karsinomun görüntülenmesi için, TLX250-CDx  maddesinin üretimine ve dağıtımına odaklanacak.

Telix Pharmaceuticals kurucu ortağı ve CEO’su Dr. Christian Behrenbruch, işbirliği hakkında şunları söyledi: “Eczacıbaşı-Monrol, faaliyet gösterdikleri ülkelerde kritik nükleer ilaç ürünleri ve hizmetleri sunan önemli bir nükleer ilaç şirketi. Eczacıbaşı-Monrol ile ortaklığımız sayesinde Telix’in ürünlerimize ihtiyaç duymaya başlayan ülkelere ulaşma şansını artırmamızın yanı sıra Eczacıbaşı-Monrol’un Türk üretim ekibindeki teknik gücünden de faydalanacağız.”

Eczacıbaşı-Monrol Genel Müdürü Aydın Küçük:  “Telix, radyofarmasötik alanda lider bir şirket olarak hızla yükselmiştir. İlk olarak, uluslararası ZIRCON Faz III çalışmasına  Türk hastaları dâhil edebilmek ve aynı zamanda faaliyet bölgemizdeki hastaların ürün portföylerin erişimini sağlamak için Telix ile birlikte çalışmaktan da çok memnunuz. Avrupa’daki Telix üretim operasyonları için destek de dâhil olmak üzere bölgesel üretim hizmetleri sunmaktan da özellikle memnunuz. Bir Türk şirketi olarak bu bizim eşsiz gücümüzdür.”

Telix, Türk hastalarını ZIRCON çalışmasına dâhil ederek Türkiye ve Avrupa’daki pazarlama yetkileri için aynı anda başvurabilmeyi planlamaktadır. Eczacıbaşı-Monrol’un bölgedeki ülkelerde pazarlama ruhsatı almak için yerli ürün onaylarından yararlanma konusunda başarılı bir geçmişe sahip olması ve T.C Sağlık Bakanlığı’nın bölgede etkili bir kurum olmasının yetki süreçlerini kolaylaştırması bekleniyor.