Haberler

22.03.2019
Dört kuşak bir arada, Ata'nın huzurunda...
Haberler
Dört kuşak bir arada, Ata'nın huzurunda...

Eczacıbaşı VitrA Kadın Voleybol Takımı’nın “Efsane Ablalar”ı, “A Takım” oyuncuları ve geleceğin yıldızları, Eczacıbaşı Spor Kulübü Başkanı Faruk Eczacıbaşı ile birlikte 8 Mart Dünya Kadınlar günü öncesinde çok anlamlı bir ödülü Anıtkabir’e götürmek üzere yola çıktı.

Eczacıbaşı Spor Kulübü’nün binlerce genç kıza voleybol oynama fırsatı sunması, kadınların spordaki varlığını artırmaya yönelik çalışmaları nedeniyle, Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından “Kadınlar ve Spor” Dünya Ödülü’ne layık görülmesiyle, 4 kuşak sporcu bir araya geldi. Dünyada ilk kez bir spor kulübüne verilen bu anlamlı ödülü Anıtkabir gezisi ile taçlandırmak ise Kulüp tarihinde bir gelenek.

Eczacıbaşı VitrA’nın efsane ablalarından Selcan Teoman bu geleneği şöyle anlatıyor: “1980 yılında kazandığımız Avrupa ikinciliği her şey için bir ilk oldu, çok önemli kapılar açıldı. Hem Türk kadın voleybolunun bilinirliği arttı, hem de Türk kadınının neler başarabileceği herkese gösterildi. Avrupa ikinciliğimiz sonrası İnönü Stadı’nda yapılan törende bize “Atatürk’ün kızları” unvanı verildi. O zaman da Anıtkabir’e gelip bu duyguları yaşamıştık. Yaklaşık 40 yıl sonra aynı heyecanla buradayız.”

Eczacıbaşı Spor Kulübü Başkanı Faruk Eczacıbaşı ise geziye ilişkin duygularını şu sözlerle dile getirdi: “Hep en iyisini istedik. Hem geçmiş dönemdeki oyuncularımız, hem şimdiki kadromuz, hem de gelecek nesilde bizi başarıya taşıyacak isimlerimiz bunu gösteriyor. Gelinen noktada beni en çok sevindiren şey, en iyisini yapma isteğimizi kupalardan çok daha öte bir başarıyla kanıtladık. Senede 3 bine yakın genç kızı sporla tanıştırıyoruz, yetiştiriyoruz. Bunu bir proje haline getirdiğimiz için Dünya Olimpiyat Komitesi tarafından çabalarımız ödülle taçlandırıldı. Bir Kulüp olarak ilki başardık. Aldığımız ödülü de Atamıza bizim borcumuz olarak 7’den 70’e hep birlikte Anıtkabir’e götürme kararı aldık.”

Eczacıbaşı Spor Kulübü'nün Anıktabir ziyaretinin filmini izlemek için tıklayınız.